• /

SÜRDÜRÜLEBILIRLIK

Sürdürülebilirliğe çok önem veriyoruz. İşimizi yaparken çevreye verebileceğimiz olumsuz etkileri göz önünde bulundururuz. Bugünü yaşarken, yarınları da düşünürüz. Bir gıda şirketi olarak tüketicilerimize sunacağımız kaliteli ürünleri üretirken doğal kaynakları kullanırız. Bu nedenle kendi üstümüze düşeni yaparak doğal kaynakların doğru kullanımına önem veririz. Tarım ürünleri, enerji, su, atıklar, ambalajlar, ulaşım ve dağıtım yönetiminde sürekli iyileştirmeleri hedefleriz.

Dünya üzerindeki toprağın %40‘ı tarım yapmak amacıyla kullanılıyor. Mondelēz International kahve, kakao, şeker, buğday, bitkisel yağlar gibi tarımsal faaliyetlerden elde edilen hammaddeleri kullanmaktadır. Kullanmakta olduğumuz hammaddeler için sürdürülebilir tarım uygulamalarını teşvik ediyoruz. Sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla kaliteli hammadde temin ederken, aynı zamanda çevrenin korunmasına, insanlığın sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunuruz.

Kakao


Dünyanın en büyük çikolata üreticisi olarak kakao, Mondelēz International için önemli bir hammaddedir. Lezzetli çikolataların, bisküvilerin ve bazı içeceklerin üretiminde kakaoyu kullanmaktayız. Bu nedenle; miktar, kalite ve fiyat bakımından kakaonun istikrarlı bir şekilde temini işimiz açısından büyük önem arz etmektedir. İstikrarlı bir şekilde kakao sağlamak için kakao üreticilerinin işlerini kolaylaştıracak çözümler üreterek onlara destek olmak istiyoruz. Bu amaçla kakao üreticilerini eğiten verimli çiftçilik uygulamalarıyla yaklaşık 2 milyon çiftliği etkileyecek programları destekliyoruz. Halihazırda, Doğu Afrika, Güneydoğu Asya ve Latin Amerika’da çeşitli projeler yürütülmektedir. 2012 yılında lansmanı yapılan bir projeyle kakao yetiştiriciliğine destek olmak amacıyla önümüzdeki 10 yıl boyunca sürecek toplam 400 milyon $ tutarında bir proje başlatılmıştır. Mondelēz International, World Cocoa Foundation’ın (WCF) bir üyesi olup, kuruluşun programlarına destek olmaktadır.

Bu konuda daha fazla bilgi için, linkini tıklayınız.

Sakız Ağacı

Türkiye’de sakız denince akla ilk gelen marka olan Falım, 2008 yılında Türkiye’de “ağaç” denince akla gelen ilk kurum olan Tema Vakfı’yla birlikte "Sakız Ağacına Sevgi Aşılıyoruz" projesini başlattı. Ege'nin yerel zenginliği olan sakız ağaçlarını yeniden canlandırmayı hedefleyen proje kapsamında, dünyada sakız ağaçlarının kolayca yetişebildiği nadir coğrafyalardan biri olan Çeşme yarımadasında yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalan sakız ağaçları yeniden canlandırılacak ve yeni sakız ağacı fidanlarının dikimi gerçekleşecek. Bu sosyal sorumluluk projesi ile sakız üretiminin yok denecek kadar az olduğu Türkiye'de uzun vadede bölgede üretiminin başlaması ve bu yerel değerin bölge için ekonomik bir değere dönüşmesi hedefleniyor.

Sakız Ağaçlarına Sevgi Aşılıyoruz Projesi ile İzmir-Çeşme yolu üzerinde 149 hektarlık proje alanında mevcut sakız ağaçları rehabilite ediliyor, yeni fidanlar dikiliyor.