• /

TÜRKIYE’DE MONDELĒZ INTERNATIONAL

Mondelēz International, Kraft Foods adı altında 1993 yılından beri Türkiye’de faaliyetlerini sürdürmektedir. Kraft Gıda, Türkiye’de Marsa’nın %50 hissesini satın alarak Türkiye pazarına girdi. Marsa ile ortaklığının sona ermesiyle, 2002 yılında Kar gıdayı satın alarak tuzlu çerezler kategorisinde Türkiye’nin lider oyuncularından biri oldu.

Öte yandan, Cadbury Plc. 2002 yılında Kent Gıda A.Ş.’yi satın alarak Türkiye pazarına girdi. Cadbury 2007 yılında Intergum’ı da satın alarak Türkiye’deki işlerini büyüttü.

Küresel olarak gerçekleşen bir operasyonla, 2010 yılında Kraft Foods, Cadbury’yi satın aldı. Kraft Foods böylece Türkiye’de Kent Gıda ve Intergum ürünlerini de bünyesine katmış oldu.

1 Ekim 2012 itibariyla küresel anlamda Kraft Foods , Kuzey Amerika’da bulunan temel gıda ürünleri işini bünyesinden ayırarak, şirket isimini Mondelēz International olarak değiştirdi. Böylelikle dünya çapında ilk atıştırmalık yiyecekler şirketi kurulmuş oldu.

Türkiye, halihazırda Mondelēz International’ın dünyadaki önemli pazarlarından biridir. 2018 net cirosu 872 Milyon TL olan Mondelēz International Türkiye, Gebze’de 85.000 m2 kapalı alanı olan önemli bir üretim tesisine sahiptir.

Türkiye’de 1200 kadar personeli bulunan Mondelēz International, işortakları üzerinden ayrıca yaklaşık 900 kişiye daha doğrudan istihdam sağlamaktadır. Dolayısıyla Türkiye’de Mondelēz International 2100 kadar ailenin istihdam kapısı konumundadır.

Türkiye başarılı performansı sayesinde uluslararası düzeyde yönetici yetiştirmede hızla mesafe katetmektedir. Halihazırda Mondelēz International global çatısı altında uluslararası görevlerde 30 kadar Türk yönetici görev yapmaktadır.

Şirket, Türkiye’deki yatırımlarını geçtiğimiz 20 sene zarfında istikrarlı ve düzenli biçimde arttırmıştır. Satınalma ve birleşmelere ilave olarak üretime yapılan yatırımlar sürmektedir. Gebze yerleşkesine kurulan sakız ve şeker fabrikası hem yeni bir yatırım sağlamış hem de ilave üretim kapasitesi oluşturmuştur.

Türkiye'de Mondelēz International Kraft Gıda San. ve Tic. AŞ. adı altında faaliyet gösteren cips işini 2013 yılında Doğuş Çay’a satmıştır.

Mondelēz International Türkiye'de faaliyetlerini Kent Gıda San. ve Tic. AŞ. tüzel kişiliği ile sürdürmektedir. 2014 yılından beri Kent Gıda, Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçı firması arasında yer almaktadır. Halka açık bir şirket olan Kent Gıda ile ilgili ayrıntlı bilgi için tıklayınız.

MDLZ Turkey history

Türkiye'de Mondelēz International Ürün Portföyü

Türkiye'de Mondelēz International sevilen ve pek çoğu kendi alanının lideri konumunda bulunan markayı bünyesinde barındırmaktadır. Bunlar: First, Falım, Şıpsevdi, Jelibon, Topitop, Olips, Missbon, Tofita, Kent, Milka, Toblerone ve Oreo’dur.